Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przytnij, przyklej, podziwiaj

Janka Werpachowska
Fot.: AS Creation, Rasch, Ergi
Piękne wnętrze. Dyskusja o tym, czy ściany mieszkania lepiej jest malować, czy tapetować,ma podobny sens, jak rozważania o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocy. A jednak spróbujemy przekonać zwolenników malowanych ścian do zalet i urody tapety.

W aranżacjach wnętrz, podobnie jak w świecie mody, co pewien czas pojawiają się dominujące trendy. Od kilku lat magazyny poświęcone mieszkaniom, swoiste żurnale wnętrzarskiej mody, lansowały styl zwany minimalizmem. Nie pora tu na opisywanie jego genezy. Warto jednak przypomnieć, że jego główne założenia to jak najprostsza forma we wnętrzu surowym, niemal pozbawionym ozdób. Drewno, chłodny metal, monochromatyczne tkaniny obiciowe na tapicerowanych meblach. Jeżeli dywan czy wykładzina podłogowa - to również tylko jednokolorowa. Podobnie ściany - najlepiej białe bądź utrzymane w chłodnych barwach. Nie każdemu takie "laboratoryjne" wnętrza odpowiadały, jednak wielu z nas, ulegając modzie, decydowało się na takie właśnie urządzenie mieszkania.

Powrót do łask

Tapety, niegdyś modne i chętnie wykorzystywane do pokrycia ścian w mieszkaniu, odeszły w tym czasie niemal w zapomnienie. Owszem, były kupowane, ale częściej jako sposób na ukrycie niedających się inaczej zatuszować niedoskonałości powierzchni ścian, pęknięć. Od jakiegoś czasu jednak daje się zauważyć ich renesans na rynku materiałów służących do wykończenia wnętrz. Nie bez powodu. Handlowcy odnotowali fakt, iż coraz częściej klienci poszukują atrakcyjnych tapet, w niebanalnych wzorach i kolorach. Na sygnały wysyłane przez rynek natychmiast zareagowali producenci.

Dlatego w specjalistycznych sklepach widzimy dzisiaj imponującą ofertę tapet, zróżnicowaną zarówno pod względem wzornictwa, jak i rodzaju materiału, z którego okleiny te są produkowane. W wielu sklepach klient może wybierać nie tylko spośród setek wzorów dostępnych na miejscu, ale także z katalogów renomowanych producentów. Wymarzona tapeta zostaje w ciągu kilku dni sprowadzona i dostarczona do kupującego.

Co "się nosi"?

Po latach chłodnego minimalizmu odezwały się tęsknoty za mieszkaniem ciepłym, przytulnym, w którym nie tylko meble są wygodne i miękkie, ale i ściany przyciągają wzrok przyjaznym kolorem i wzornictwem. Tapety w ciepłych barwach poprawiają nastrój osób przebywających w tak wykończonym wnętrzu. Wzór na tapecie może w silny sposób wpływać na styl pomieszczenia. I myliłby się każdy, kto jeszcze sądzi, że mieszkanie wytapetowane jest mieszkaniem staroświeckim.

Oczywiście, miłośnicy klasyki czy stylu retro bez trudu znajdą tapety w tradycyjne wzory. Jednak istnieje cała gama tapet stworzonych specjalnie do wnętrz nowoczesnych, w których jeszcze pobrzmiewają echa minimalizmu, jednak ich właściciele chcą je ocieplić.

W tym sezonie najmodniejsze są tapety w duże, wyraziste wzory. Zasada ta dotyczy zarówno tapet we wzory zaczerpnięte ze świata przyrody - kwiaty, inne motywy roślinne, świat podwodny, jak i tych o wzorach geometrycznych, modernistycznych. Szerokie pasy w kontrastowych kolorach, kraty, przenikające się koła i elipsy - wszystko jest duże, o wyraźnym rysunku. Za to kolory, mówiąc kolokwialnie, raczej powinny być nienachalne. Zgaszone, jakby lekko przybrudzone - za to łączone śmiało i niekonwencjonalnie. Nikogo nie powinno szokować pomieszczenie, w którym obok siebie zestawiono na jednej lub na sąsiadujących ścianach barwy ciepłe z zimnymi lub jasne z ciemnymi.

Nie tylko papier

Kto jeszcze pamięta te czasy, kiedy tapeta przypominała fakturą, wytrzymałością i odpornością na działanie promieni słonecznych nie najlepszej jakości papier do pakowania? Prawda, trudno dziś sobie wyobrazić, że mogliśmy czymś takim oklejać nasze ściany?

Współczesne tapety - nawet te papierowe - w niczym nie przypominają tamtych. Są dość grube, mocne, odporne na blaknięcie. A oprócz nich mamy do dyspozycji tapety akrylowe, winylowe, tekstylne czy z włókna szklanego. Każdy z tych rodzajów przeznaczony jest do innych wnętrz: od sypialni przez pokój dziecinny po łazienkę.

Tak więc tapety to oferta dla ludzi z wyobraźnią i fantazją. Za pomocą kilku kolorowych rolek można bowiem wyczarować niebanalne i niepowtarzalne wnętrze z charakterem.

Tapeta rzeźbi wnętrze

- Niski pokój wyda się wyższy, jeżeli:
- przykleimy tapety w pionowe pasy
- sufit będzie biały lub bardzo jasny
- użyjemy jednokolorowej tapety na ściany i sufit

Zbyt wysokie wnętrze wyda się niższe, jeżeli:
- zastosujemy kombinację dwóch tapet oddzielonych w poziomie borderem (szerokim, kontrastowym pasem)
- przy suficie wykończymy tapetę borderem
- górny zasięg tapety wyznaczymy poniżej krawędzi sufitu, np. o 20 cm
- sufit pomalujemy lub wytapetujemy na ciemny kolor

Małe wnętrze wyda się większe, jeżeli:
- użyjemy jasnych kolorów
- tapety będą jednokolorowe lub w drobne wzory
- na jednej ze ścian, tej bez drzwi i okien, ułożymy tapetę w duże wzory

Duże wnętrze będzie przytulniejsze, gdy:
- użyjemy ciemnych odcieni tapet
- tapeta będzie w duże wzory

Rodzaje tapet

- Papierowe: z dwóch warstw papieru, wierzchnia jest zadrukowana. Są najtańsze, ale i najmniej trwałe. Niezmywalne. Przeznaczone do pomieszczeń, w których nie będą narażone na zabrudzenia, wilgoć i ścieranie.

- Akrylowe: składają się z trzech warstw - na dwie warstwy papieru nakłada się bazę akrylową, która pod wpływem wysokiej temperatury w procesie produkcji rozpręża się w postaci mikropęcherzyków, stąd charakterystyczna struktura tych tapet.

- Raufazer: z dwóch warstw papieru wzmocnionych drewnianymi wiórami, które tworzą ciekawą, ziarnistą fakturę. Są to tapety przeznaczone do malowania bezpośrednio po położeniu;

- Winylowe: papier pokryty tworzywem sztucznym, po nadrukowaniu wzoru dodatkowo tłoczony na gorąco. Daje to atrakcyjne wrażenie optyczne. Zmywalne. Nadają się do pomieszczeń o zniszczonych ścianach i narażonych na wilgoć. Mikropory znajdujące się w warstwie winylowej umożliwiają "oddychanie" ściany.

- Tapety na fizelinie, wyrównujące: papierowe lub winylowe, lepiej tuszują nierówności ścian, tłumią hałas, ocieplają pomieszczenie.

- Z włókna szklanego: przeznaczone do malowania. Wyjątkowo trwałe, trudnozapalne, odporne na uszkodzenia i drobnoustroje.

- vTekstylne: papierowy podkład poryty materiałem (najczęściej bawełną, jutą, jedwabiem lub lnem). Zapewniają zdrowy i przyjemny klimat pomieszczenia. Idealne do salonu, sypialni i pokoju dziennego. Jedyna wada - cena kilkakrotnie wyższa od pozostałych tapet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny