Jesteś tu: Strona główna TYG TYG02 Artykuł

Ten grzyb może zabić

Dodano: 6 czerwca 2006, 0:20 Autor:

W blokach komunalnych ściany na zewnątrz i wewnątrz budynków są w opłakanym stanie. Dlaczego? Ponieważ część mieszkań jest zagrzybiona. Fachowcy z Państwowego Instytutu Higieny są przekonani, że w żadnym z takich domów nie powinien nikt mieszkać. Trzeba je albo natychmiast gruntownie remontować, albo zburzyć.

O fatalnym stanie łapskich mieszkań komunalnych przy ulicach Sikorskiego i Spółdzielczej pisaliśmy przed dwoma tygodniami. Ich mieszkańcy skarżą się przede wszystkim na odpadający tynk i zagrzybione ściany w mieszkaniach. Teraz dowiedzieliśmy się, że grzyb jest rakotwórczy.

Grzyb w mieszkaniach

- Zagrzybione mieszkania są wynikiem dziurawych dachów i wody, która dostaje się na poddasze – mówi Halina Jabłońska, mieszkanka jednego z bloków. - Jak tu ma być sucho, skoro w czasie deszczu poddasze jest wręcz nasiąknięte wodą. To wszystko powoduje, że pojawia się grzyb, i to nie tylko w moim mieszkaniu.
Dwa tygodnie temu o skandalicznych warunkach mieszkaniowych informowaliśmy prezesa PGKiM oraz burmistrza Łap Tadeusza Wróblewskiego. Jaka była reakcja burmistrza? Całą winę za zagrzybienie mieszkań zwalił na ich nieprawidłowe użytkowanie przez mieszkańców oraz na to, że część nie płaci czynszu, stąd brakuje pieniędzy na remonty. Sprawa jest jednak poważna, ponieważ oprócz estetyki zewnętrznej mieszkań, grzyb na ścianach wewnątrz budynków jest niebezpieczny dla zdrowia i życia.

Szkodliwe dla życia

- Każdy grzyb pojawiający się w mieszkaniu jest szkodliwy dla zdrowia. Tutaj nie chodzi o określenie stopnia jego szkodliwości, ale o to czy, on faktycznie w tym mieszkaniu się znajduje. Nie powinno się w takich pomieszczeniach mieszkać - mówi dr Adam Krogulski, adiunkt w Zakładzie Higieny Komunalnej w Państwowym Instytucie Higieny. - Grzyby, które znajdują się w pomieszczeniu zamkniętym i suchym, znajdują się w stanie uśpienia i w zasadzie nie stanowią zagrożenie, to się jednak zmienia, gdy dostanie się tam trochę wilgoci oraz ciepła. Wówczas grzyby uwalniają zarodniki, lotne przemiany ich materii, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i mogą w krótkim czasie prowadzić od alergii do nowotworu – dodaje dr Krogulski.
- Kiedy więc będą te remonty, aby można było w tym mieszkaniach spokojnie żyć, nie obawiając się o swoje zdrowie – pytają mieszkańcy bloków komunalnych. - Sami nie mamy pieniędzy, aby to remontować, a władze nic w tej kwestii nie robią.
- Budynek z zagrzybionymi ścianami traci na wartości, a sam grzyb będzie ciągle pod wpływem wilgoci się powiększał – mówi dr Adam Krogulski. – Ciężko jest w stu procentach wyeliminować zagrzybione elementy ścian. Można próbować to remontować i żądać od administracji budynku, aby się tym zajęła. Najlepiej, żeby ściany zostały zerwane, a na zagrzybione części położony środek grzybobójczy. Później najlepszym tutaj pomysłem byłoby położenie tynku mineralnego.
- Sanepid może tylko stwierdzić, że jest grzyb, ale nie określi jego szkodliwości – mówi rzecznik Sanepidu Artur Wnuk. – Muszą to do nas zgłosić sami mieszkańcy, to jednak kosztuje. Zwykle takie kontrole robimy na zlecenie – dodaje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Rekrutacja do łapskich szkół ponadgimnazjalnych zakończona

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.