Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroszcz i Grodno podpisały porozumienie. Teraz powalczą o pieniądze na sport. (wideo)

Adrian Kuźmiuk
Jerzy Ułanowicz, burmistrz Choroszczy i Irina Sienczenkowa, wicemer Grodna podpisali wczoraj w Pałacu Branickich umowę o współpracy dotyczącej działań edukacyjnych, kulturalnych i sportowych
Jerzy Ułanowicz, burmistrz Choroszczy i Irina Sienczenkowa, wicemer Grodna podpisali wczoraj w Pałacu Branickich umowę o współpracy dotyczącej działań edukacyjnych, kulturalnych i sportowych fot. Wojciech Oksztol
Oba miasta nawiązały partnerstwo, aby otrzymać dofinansowanie na inwestycje z Unii Europejskiej

Mam nadzieję, że współpraca między naszymi miastami będzie układać bardzo pomyślnie i że wszystkie założenia zawarte w umowie zostaną zrealizowane - mówi Irina Sienczenkowa, wicemer Grodna.

Przedstawicielka białoruskiego miasta podpisała w piątek porozumienie z burmistrzem Choroszczy w Pałacu Branickich. Obojgu zależy na obaleniu stereotypów dotyczących Białorusinów i Polaków. Liczą na wymianę kulturową, rozwój edukacji, a przyszłości nawet nawiązanie współpracy biznesowych i stworzenie międzynarodowych firm. Jednak w najbliższym czasie mają zamiar zdobyć dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej na inwestycje w obu miastach.

Klasy o profilu sportowym

- Chcemy utworzyć w naszej szkole podstawowej międzynarodową klasę sportową o profilu badminton i w przyszłości poszerzyć ją o siatkówkę - mówi Jerzy Ułanowicz, burmistrz Choroszczy. - Szkoła Średnia nr 37 w Grodnie stworzyłaby klasę sportową o profilu piłkarskim.

Tworząc te klasy oba miasta starałyby się o unijne pieniądze z programu transgranicznego Polska-Białoruś. Choroszcz chciałaby wybudować halę sportową lub budynek dydaktyczny. Szkoła w Grodnie liczy na boisko. Ponadto młodzież obu szkół skorzystałaby z wymiany międzynarodowej. Projekt w tej sprawie jest już przygotowywany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, klasa sportowa pojawi się we wrześniu.

Grodno atrakcyjne turystycznie

- Jeśli nasza współpraca zaowocuje, to rozszerzymy ją jeszcze o turystykę - mówi Irina Sienczenkowa. - W Grodnie na 200 hektarach mamy ponad 400 zabytków, miejsc historycznie atrakcyjnych zarówno dla Białorusinów jak i Polaków.

To kolejna umowa zawarta przez gminę Choroszcz z innym państwem.

- Dzięki współpracy z Nadrenią Północną Westfalią wybudowaliśmy serowarnie we wsi Rogowo i w Kolonii Kościuki - mówi Jerzy Ułanowicz. - Zadbaliśmy m.in. o Park Narwiański, udrożniliśmy koryta rzeczne, położyliśmy kładki, zbudowaliśmy wieżę widokową. Ponadto Niemcy uświadomili nam jak ważna jest edukacja w zakresie ochrony środowiska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny