Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkohol w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego - fakty i mity.

(KAMI)
Z pewnością jednak spożywanie alkoholu jest szkodliwe, przyczynia się do takich zachorowań jak: marskość wątroby, uzależnienia czy choroby nowotworowe.
Z pewnością jednak spożywanie alkoholu jest szkodliwe, przyczynia się do takich zachorowań jak: marskość wątroby, uzależnienia czy choroby nowotworowe. Fot. sxc.hu
"Alkohol w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego - fakty i mity - czy możliwe jest stworzenie rekomendacji?. To tytuł wykładu, który w trakcie IX Kongresu Medycyny Rodzinnej "Człowiek, zdrowie, środowisko", odbywającego się w weekend w Białymstoku, wygłosił prof. dr hab. med. Artur Mamcarz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Profesor przedstawił dane epidemiologiczne, z których wynika, że alkohol w Polsce spożywa aż 80% mężczyzn i 2/3 kobiet, choć picie alkoholu jest nieuzasadnione fizjologicznie, a do tego uzależnia. Z drugiej strony jego umiarkowane dawki zmniejszają ryzyko choroby niedokrwienia serca, zawału oraz nagłej śmierci sercowej.

Z pewnością jednak spożywanie alkoholu jest szkodliwe, przyczynia się do takich zachorowań jak: marskość wątroby, uzależnienia czy choroby nowotworowe.

Dodatkowo doprowadza do: przerostu i zwłóknienia mięśni, drobnych zatorów śródściennych, zmian długości włókien, wakuolizacji komórek, nacieków tłuszczowych, bliznowaceń, zapalenia czy obrzęku.

Niekorzystne efekty społeczne, biologiczne i psychologiczne picia alkoholu wydają się przewyższać potencjalne korzyści, wynikające z jego wpływu na ryzyko choroby wieńcowej. Trudno jest sformułować zalecenia określające ilość alkoholu, której spożycie jest bezpieczne. W indywidualnych przypadkach, gdy nie stwierdza się przeciwwskazań, za bezpieczne można uznać spożycie 10-30g etanolu u mężczyzn i 10-20g u kobiet. W związku z tym osoby z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym, znajdujące przyjemność w umiarkowanym spożyciu alkoholu, nie powinny być do tego zniechęcane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny