Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkohol to choroby i agresja! Naucz się pić z głową!

(KAMI)
fot. Wikipedia
Picie alkoholu niesie za sobą ryzyko szkód i dlatego należy znać granice tego ryzyka, aby ich nie przekraczać. Każdy dorosły konsument powinien zbadać własny wzór picia alkoholu i stale go monitorować.

Spożycie 100% alkoholu na jednego mieszkańca Polski wzrasta, wynosząc w 2007 roku już 9,21. Zmiany w strukturze spożycia napojów alkoholowych pokazują malejący udział wina oraz rosnący udział napojów spirytusowych.

Alkohol bardziej dostępny

W porównaniu z 1998 rokiem, za średnie miesięczne wynagrodzenie w 2007 roku można było kupić trzykrotnie więcej butelek wódki oraz dwukrotnie więcej butelek piwa i wina.

Poza dostępnością ekonomiczną ważny wpływ na wysokość spożycia alkoholu ma też dostępność fizyczna napojów alkoholowych. Liczba punktów sprzedaży wzrasta. Zmniejsza się liczba mieszkańców przypadających na każdy sklep. Od 2001 roku wraz ze wzrostem ilości punktów sprzedaży rośnie spożycie alkoholu.

Piją kobiety i mężczyźni

Populacja osób pijących ryzykownie i szkodliwie jest szacowana na ok. 13% i stanowi grupę ok. czterokrotnie większą niż populacja osób uzależnionych od alkoholu.

Największe spożycie alkoholu odnotowuje się wśród mężczyzn w wieku 30-39 lat i 40-49 lat, z wykształceniem zasadniczym, rozwiedzionych lub kawalerów. Panowie ci mieszkają w miastach od 50-500 tys. i zwykle gorzej oceniają swoją sytuację materialną. W przypadku kobiet najwięcej alkoholu wypijają panie w grupie wiekowej 18 - 29 lat i 30 -39 lat, stanu wolnego, posiadające wykształcenie wyższe lub średnie, mieszkanki dużych miast, które z kolei w przeciwieństwie do mężczyzn swoją sytuację materialną oceniają dobrze.

Grupa osób pijących najwięcej, stanowiąca 8% konsumentów napojów alkoholowych, spożywa aż 46% całego wypijanego alkoholu, zaś grupa największa, osób mało pijących, wypija tylko 5% całości spożywanego alkoholu. Tak duża koncentracja spożycia napojów alkoholowych rodzi poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne .

Alkohol chorobotwórczy

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek z alkoholem. Choroby występujące na tle używania alkoholu to przede wszystkim: urazy, zaburzenia umysłowe i psychiczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia immunologiczne, choroby układu kostno-szkieletowego, dysfunkcje układu rozrodczego i szkody prenatalne .

Śmiertelny trunek

Wraz ze wzrostem spożycia alkoholu rośnie śmiertelność związana z używaniem alkoholu.

Wg danych Państwowego Zakładu Higieny w 2006 roku w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła:

- o 16% liczba zgonów z powodu zaburzeń psychicznych związanych z używaniem alkoholu, przy czym liczba zgonów kobiet z tego powodu zwiększyła się aż o 21%,

- o 4% liczba zgonów z powodu chorób wątroby, przy czym liczba zgonów kobiet z tego powodu wzrosła o 7%,

- o 7% liczba zgonów z powodu zatruć alkoholem, przy czym liczba zgonów kobiet z tego powodu zwiększyła się aż o 24%!

Przemoc w rodzinie, agresja na ulicy

Picie ryzykowne, szkodliwe i uzależnienie rodzi negatywne konsekwencje dla zdrowia i społecznego funkcjonowania osób żyjących w rodzinach z problemem alkoholowym, w tym przemoc w rodzinie. W 2007 roku, w chwili interwencji policji dotyczącej przemocy w rodzinie, blisko 80 % sprawców tej przemocy było pod wpływem alkoholu.

Alkohol jest istotnym czynnikiem zachowań agresywnych. Ponad połowa zabójstw, jedna trzecia gwałtów oraz jedna czwarta bójek i pobić jest dokonywana przez osoby nietrzeźwe. Nadal powszechne jest zjawisko prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.

Piwo też szkodzi

W społeczeństwie nadal powszechny jest stereotyp mówiący o tym, że alkohol zawarty w piwie jest najmniej szkodliwym napojem alkoholowym w porównaniu z taką samą zawartością alkoholu w winie i wódce. Z badań populacyjnych wynika, że Polacy są bardziej skłonni prowadzić samochód po szklance piwa niż po kieliszku wódki, mimo, że zawierają one taką samą ilość czystego alkoholu. Te same badania pokazują, że prawie 21 % kobiet i 26% mężczyzn zgadza się na picie alkoholu przez młodzież przed ukończeniem 18 roku życia, a zgoda ta dotyczy częściej piwa niż pozostałych rodzajów napojów alkoholowych.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przypomina, że alkohol zawarty w piwie, winie i wódce jest taki sam, tylko w różnych stężeniach. Szklanka piwa 250 ml o mocy 5% zawiera tyle samo alkoholu etylowego, co lampka 100 ml wina o mocy 12% i tyle samo, co kieliszek 30 ml wódki o mocy 40%. Jest to jedna porcja standardowa czyli ok. 10 g czystego alkoholu etylowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny