Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Od schyłku Polski...

Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Od schyłku Polski Ludowej do odrodzenia samorządności

Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego

Kurier Poranny

Kurier Poranny

Kontrasty urbanistyczne na osiedlu Antoniuk w Białymstoku - koniec lat 80.

Kontrasty urbanistyczne na osiedlu Antoniuk w Białymstoku - koniec lat 80. ©Archiwum

Pod koniec lat 80. w Białymstoku, podobnie jak i w innych polskich miastach, chodniki przeistoczyły się w targowiska. Artykuły spożywcze, mydełka, proszki do prania sprzedawano z łóżek polowych i metalowych szczęk, zamykanych na noc, a czasem po prostu z rozłożonej na ziemi plandeki czy gazety. Świetnie prosperował bazar przy ulicy Bema, określany jako największe targowisko na wschód od Wisły.
Kontrasty urbanistyczne na osiedlu Antoniuk w Białymstoku - koniec lat 80.

Kontrasty urbanistyczne na osiedlu Antoniuk w Białymstoku - koniec lat 80. ©Archiwum

W nocy 26 kwietnia 1986 roku wybuchł czwarty reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu, na Ukrainie. Pojawiła się chmura radioaktywna, która do granic województwa białostockiego dotarła po północy 27 kwietnia.

W Białymstoku wybuchła panika, gdy lekarz wojewódzki Stefan Siniakowicz ogłosił, iż od 29 kwietnia wieczorem w przychodniach i terenowych ośrodkach zdrowia nastąpi zapobiegawcze podawanie płynu Lugola (płyn ten nazywany radziecką coca colą stanowił wodny roztwór jodku potasu i pierwiastkowego jodu i miał chronić przed wchłanianiem przez organizmy radioaktywnego jodu). Płyn ten miał być podawany również w szkołach i przedszkolach. Przez całą noc z 29 na 30 kwietnia w Białymstoku pracowały przychodnie. W ciągu dwóch dni płyn podano kilkudziesięciu tysiącom dzieci i młodzieży. Nikt jednak nie sporządził statystyki, ilu dorosłych mieszkańców województwa „zdobyło” i spożyło płyn Lugola. Radio Białystok od rana 30 kwietnia emitowało komunikaty o sytuacji w województwie, udzielano także wskazówek, jak się zachować w tym czasie. Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Usług wydało polecenie, aby sklepy sprzedawały mleko dla niemowląt na zasadzie jedno opakowanie do jednych rąk. Zakazano sprzedaży lodów. Apelowano do mieszkańców, aby ograniczyli spożycie sałaty, szpinaku, szczawiu, szczypiorku, pietruszki, kopru, młodego rabarbaru, rzodkiewek, a dzieciom podawali tylko mleko w proszku.

Władze prowadziły jednak celową politykę dezinformacyjną, sugerującą niewielką skalę skażenia. Nie zamknięto szkół, zachęcano do licznego udziału w pierwszomajowych pochodach. Odbył się pochód pierwszomajowy, w którym udział wzięło około 55 tys. uczestników. Dla partyjnych decydentów najważniejszy był fakt, iż opozycja nie zorganizowała kontrmanifestacji, a ludzie coraz mniej dyskutowali o awarii w Czarnobylu.

Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku w Polsce obowiązywał system reglamentacji mięsa, wędlin i benzyny (od 1 stycznia 1989 r. ostatecznie zniknęły kartki na benzynę). Co prawda próbowano eksperymentalnie od 1 lutego 1986 r. wprowadzić sprzedaż bezkartkową mięsa w kilku województwach, jednak próba ta nie przyniosła pożądanych efektów.

OGRANICZONY DOSTĘP DO TREŚCI

Pozostało jeszcze 82% treści

Pozostała część artykułu dostępna tylko dla prenumeratorów Piano.

Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych
w pakiecie Piano już od 9,90zł tygodniowo.

Uzyskaj dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się do Piano

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Poranny.pl poleca

Wideo