UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Chciał kupić morfinę, dostał szczepionkę na choroby...

  Chciał kupić morfinę, dostał szczepionkę na choroby weneryczne

  Kamil Śleszyński

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Rzekoma morfina okazała się szczepionką kupioną w składzie aptecznym

  Rzekoma morfina okazała się szczepionką kupioną w składzie aptecznym ©fot. sxc

  Na jeden z białostockich komisariatów przybiegł zdyszany mężczyzna. Chciał złożyć doniesienie o popełnionym oszustwie, został okradziony. Tyle, że towar, który miał nabyć, okazał się nielegalny.
  Rzekoma morfina okazała się szczepionką kupioną w składzie aptecznym

  Rzekoma morfina okazała się szczepionką kupioną w składzie aptecznym ©fot. sxc

  Historia wydarzyła się w styczniu 1936 roku. Rzekomym poszkodowanym był Aron Kurbański zamieszkały przy Rynku Kościuszki 9. Mężczyzna borykał się z problemami finansowymi. A, że do uczciwej pracy go nie ciągnęło, pieniądze postanowił zarobić w łatwiejszy sposób. Poznał na targu dwóch mężczyzn, którzy podawali się za handlarzy narkotyków.

  Zaproponowali mu kupno morfiny po okazyjnej cenie. Wiedząc, że taka gratka może się prędko nie trafić, Aron umówił się z nimi w Barze Chrześcijańskim przy Rynku Kościuszki 22.

  Kiedy o wyznaczonej godzinie Kurbański zjawił się, handlarze już na niego czekali. Byli to 40-letni Feliks Niewiński, zamieszkały przy Jurowieckiej 5 i 37-letni Izaak Eljan z Olszowej 17. W trakcie dobijania targu wyszło na jaw, że sprzedawcy nie przynieśli całego zapasu morfiny. Przy sobie mieli jedynie kilka ampułek, które byli gotowi sprzedać za 20 złotych. Kurbański po wypiciu kilku piw zdecydował się na zakup. Za ustaloną kwotę otrzymał zawinięte w papier ampułki z przezroczystym płynem.

  Gdy Aron wrócił do domu i trochę wytrzeźwiał, poprosił znajomego fachowca o zbadanie zakupionego towaru. Jakież było zdziwienie Kurbańskiego, kiedy okazało się, że w ampułkach nie było grama morfiny. Zawierały one natomiast szczepionkę gonokokową stosowaną w walce z chorobami wenerycznymi.

  Zdesperowany mężczyzna, nie bacząc na konsekwencje udał się na posterunek policji i opowiedział całą historię ze szczegółami. Jako dowód przedstawił zakupione u handlarzy ampułki. W czasie składania zeznań znaczył jednak, że morfiny nie chciał kupić w celach zarobkowych, ale na własny użytek.

  Wkrótce oszuści, którzy sprzedali Kurbańskiemu trefny towar zostali zatrzymani. W trakcie śledztwa przyznali się, że ampułki zakupili w miejscowym składzie aptecznym, a morfiną nigdy nie handlowali. Z tego powodu Eljan i Niwiński odpowiadali przed sądem za oszustwo. Sam Kurbański spadł na cztery łapy. Chęć nabycia morfiny nie była karalna. A nawet gdyby mu się to udało, trudno było ustalić czy narkotyk kupił na własny użytek czy też w celu późniejszego odsprzedania.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Wszystkie komentarze (4) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama