Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. 7. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Zygmunt Miłoszewski i Hanna Krall ściągnęli tłumy. Krzysztof Gedroyć odrodził Piwonię

(dor)
OiFP. 7. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Prof. Andrzej Strumiłło
OiFP. 7. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Prof. Andrzej Strumiłło Jerzy Doroszkiewicz
Zygmunt Miłoszewski i Hanna Krall ściągnęli tłumy na spotkania w ramach Festiwalu literackiego „Na pograniczu kultur” podczas 7. Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku.

- Grzegorz Kasdepke jest w lekturach szkolnych, a ja będę w lekturach, ale w szkołach ponadpodstawowych - żartował podczas spotkania z czytelnikami Zygmunt Miłoszewski. Przyznał, że pisanie kryminałów nie jest najłatwiejsze, bo jedna książka zajmuje średnio dwa lata, a można ją przeczytać w dwa, trzy wieczory. Dlatego zmienił na razie zainteresowania i bronił swojej powieści "Jak zawsze". Dedykował ją swoim rodzicom zafascynowany pierwszą połową lat 60. XX wieku w Polsce. A alternatywna historia w niej umieszczona to wyraz "narodowej cech nieukontentowania", czyli co by było gdyby...

Martin Pollack przyjechał z "Tropicielem złych historii". Wiele mówił o nazistowskich korzeniach swojej rodziny, wspominał o dzieciństwie w zawieszeniu pomiędzy amerykańską i sowiecką strefą okupacyjną, wreszcie przyznał, że Białystok w PRL był zapyziałą dziurą, a teraz jest pięknym europejskim miastem. Wspominał też o zaskakujących pytaniach o rządy imigrantów w Austrii, jakie usłyszał na Białorusi. Ale odradzający się nazizm był głównym tematem spotkania.

Z kolei głównym bohaterem gawędy prof. Andrzeja Strumiłły był koń. Ale nie zwykły, pociągowy, tylko arabski.

- Miałem sześć lat, kiedy pierwszy raz spadłem z konia - wspominał prof. Strumiłło podczas promocji przepięknego albumu "Koń" wydanego przez Fundację Sąsiedzi. Podobno zatrzymał wtedy kopyto tuż nad jego głową. Mniej szczęścia miał profesor podczas niedawnego spotkania z jedną z czterech hodowanych przez siebie klaczy w Maćkowej Rudzie. Przyznał, że został kopnięty w goleń i stąd teraz ma trudności z poruszaniem się. Za to talentu i błyskotliwości mu nie brakuje.

Fatalnym zbiegiem okoliczności, trzy równie ciekawe spotkania wypadły o tej samej porze. Leszek Herman dzielił się z czytelnikami swoją pasją historyczną i umiłowaniem Pomorza przekuwanym w świetne sensacyjno-historyczne powieści. Właśnie ukazała się jego trzecia książka "Biblia diabła".

Około 300 osób słuchało jak Hanna Krall czytała fragmenty swoich reportaży, opatrując komentarzem. Nie zabrakło wyimku z entuzjastycznym witaniem przez Żydów wdzierającej się do Polski armii sowieckiej w 1939 roku. Były wspomnienia ocalonych, opisy niemal teatralnych śmierci i konkluzja, że "nikt, żaden naród nie ma monopolu na zło, a zwłaszcza na dobro".

Zagorzali wielbiciele języka białostockiego, tutejszego, w tym czasie celebrowali z Krzysztofem Gedroyciem wydaną tuż przed targami książkę "Piwonia odrodzona". Dostaje się w niej klerowi, policji, samorządowcom, a nawet... lokalnym producentom wędlin z okolic Białegostoku. Jest i grajek sprzed Delikatesów i wspomnienia Andrzeja Bukowskiego i handel teczkami. Zabawnie i z klasą. "Sprzeciwiam się państwu klerykalnemu" powiedział na spotkaniu Gedroyć. A i romans księdza z byłą milicjantką też gwarantowany!

Vincent V. Severski zarzekał się z kolei, że nie może zbyt wiele zdradzać z tajemnic sowieckiego wywiadu, ale nie pozostawiał suchej nitki na Rosji, "jedynym państwie, gdzie głową jest szpieg".

W foyer roiło się od kupujących i oglądających książki. Liczne wydawnictwa dziecięce przygotowały mnóstwo atrakcji, pojawiła się nawet wierszowanka o Białymstoku napisana przez... warszawiankę.

W niedzielę kolejne emocjonujące spotkania.

Czytaj: 7. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. PEŁNY HARMONOGRAM

Więcej o gościach targów w czwartkowym Miesięczniku Magnes, bezpłatnym dodatku do Kuriera Porannego, 26 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny