Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja solidarnościowa członków diaspory białoruskiej. Solidaryzowali się z uwięzionymi przedstawicielami kultury białoruskiej

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Diaspora Białoruska w Białymstoku solidaryzuje się z osobami kultury zatrzymanymi przez reżim Łukaszenki.
Diaspora Białoruska w Białymstoku solidaryzuje się z osobami kultury zatrzymanymi przez reżim Łukaszenki. Urszula Łobaczewska
W niedzielę 21 stycznia odbyła akcja solidarnościowa z muzykami białoruskich zespołów „NIZKIZ”, „TOR BAND", którzy zostali aresztowani przez reżim Łukaszenki za piosenki o wolności. Osoby biorące udział w akcji solidaryzowali się także z innymi przedstawicielami kultury białoruskiej, którzy zostali uwięzieni. Według danych ośrodka praw człowieka „Wiasna” za kratami przebywa ponad 100 osób kultury: aktorów, muzyków, architektów, tancerzy, pisarzy. Wydarzenie zorganizowała Diaspora Białoruska w Białymstoku.

Zatrzymanie członków zespołu muzycznego "Nizkiz"

W Mohylewie 06.01.2024r. zatrzymano trzech z czterech członków lokalnego zespołu rockowego "Nizkiz". Piosenka „Prawiły” (Zasady) grupy Nizkiz stała się jedną z głównych pieśni masowych protestów wywołanych wyborami prezydenckimi 9 sierpnia, w których zwycięzcą został ogłoszony Łukaszenka. Jak powiedzieli w wywiadzie członkowie zespołu, wydając taki utwór, wiele ryzykowali, ale nie mogli się powstrzymać. Kiedy w kraju rozpoczęły się represje wobec muzyków, wideo z utworem zostało usunięte z YouTube. We wrześniu 2020 zespół wystąpił na Stadionie Narodowym w Warszawie w ramach koncertu „Solidarni z Białorusią”. 25 czerwca 2021 wraz z Krzysztofem Zalewskim wystąpili w Rzeszowie w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. Ponadto grupa występowała na wielu festiwalach na Białorusi, Ukrainie, w Rosji i Polsce, a także jako support m.in. 30 Seconds to Mars i Within Temptation.

Minęły cztery lata od największych manifestacji w historii Białorusi. Od czterech lat codziennie zatrzymywane są osoby za swoją działalność. To pokazuje, że reżim boi się prawdy i Białorusinów - mówił Jan Abadowski z Diaspory Białoruskiej w Białymstoku.

Członkowie zespołu "TOR BAND" skazani na kary więzienia

Piosenki białoruskiego zespołu „TOR BAND” stały się symbolem obywatelskiego protestu w 2020 roku. Teledysk do piosenki „My nie narodec” w serwisie YouTube w ciągu kilku miesięcy uzyskał ponad milion wyświetleń. Przebojami stały się także inne kompozycje muzyków: „Żywie Białoruś”, „Uchodzi”, „Ojciec”, „Maci”, „Dead Moroz”. Pomimo odważnych tekstów utworów, członkowie zespołu Tor Band nadal pozostawali na Białorusi. Muzycy zostali zatrzymani w październiku 2022 roku. Po ich aresztowaniu piosenki grupy znalazły się na liście „materiałów ekstremistycznych”. Muzycy i ich bliscy kilkakrotnie odbywali kary aresztu administracyjnego. W styczniu 2023 roku TOR BAND została uznana za grupę ekstremistyczną i przeciwko trzem jej członkom wszczęto postępowanie karne. Siły bezpieczeństwa Białorusi zorganizowały totalne polowanie na muzyków, którzy poparli protesty trzy lata temu. W październiku 2023 roku muzycy z zespołu Tor Band z Rohaczewa zostali skazani na wyroki od 7,5 do 9 lat.

Zobacz też:Śnieżyca w Podlaskiem. Będą też zawieje i zamiecie śnieżne oraz oblodzenie. Dramatyczna sytuacja na drogach

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny