Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Karmnik na Uniwersytecie w Białymstoku. Studenci odławiają, badają i obrączkują ptaki (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Dobiegła końca kolejna edycja Akcji Karmnik. W jej ramach studenci z Naukowego Koła Biologów działającego na UwB, obserwują odwiedzające ich karmniki ptaki.

Na Uniwersytecie w Białymstoku po raz kolejny trwa Akcja Karmnik. Studenci z Naukowego Koła Biologów najpierw przygotowują karmniki. Regularnie wsypują do nich głównie nasiona słonecznika, z domieszką słoniny. Ptaki znają tam też jabłka. Poza tym, dookoła jest wiele wciąż mimo zimy obitych w pokarm krzewów owocowych.

Kiedy już skrzydlaci goście przyzwyczają się do miejsca rozpoczyna się odławianie. W ciągu całego sezony zimowego, studenci siedem razy, w ściśle określonych terminach, rozstawiają w pobliżu karmników specjalne, ornitologiczne siatki.

- Kiedy ptak w nie wpadnie, wyjmujemy go, obrączkujemy i wykonujemy pomiary skrzydeł, określamy płeć i gatunek osobnika. Sprawdzamy też jego poziom otłuszczenia. Mówi nam on o tym, jakiej kondycji jest aktualnie ptak. Po tym wszystkim go wypuszczamy - mówi Adam Suprunowicz, koordynator Akcji Karmnik.

Potem, te wszystkie zebrane dane z całego sezonu będzie można porównać z danymi z ubiegłych lat. Da to odpowiedź na wiele pytań, m.in. jakie gatunki ptaków żyją w tym miejscu, ile żyją i czy się przenoszą. A poza tym, cała akcja pomaga ptakom ten trudny zimowy czas.

Udało się już przeprowadzić siedem planowanych odłowów. Studentom udało się zaobrączkować ponad 400 ptaków. Dodatkowo odłowili także ponad 100 tych, które już wcześniej posiadały obrączki.

- Z ciekawszych obserwacji możemy pochwalić się tym że odłowiliśmy dzięcioła, który posiadał obrączkę założoną już 2016 roku. Miał więc przynajmniej 6 lat. To bardzo fajny wynik. Pokazuje to też, że mimo upływu lat, ptak cały czas żyje w tym samym miejscu. Widocznie jest mu tutaj dobrze - przyznaje Suprunowicz.

Studenci niedawno odłowili też sóweczkę. To bardzo rzadki gatunek sowy, jedyny w Polsce aktywny w ciągu dnia.

- To pierwsza w historii odłowiona przy karmniku sóweczka na terenie województwa podlaskiego. Nie udało się nam jeszcze ustalić, czy jest też pierwsza w Polsce. Staramy się dotrzeć do danych nieco bardziej historycznych - mówi student.

Przy białostockim kampusie najwięcej jest dzwońców. Studenci w tym sezonie odłowili i zaobrączkowali już 146 osobników.

W Akcji Karmnik biorą udział przede wszystkim członkowie Koła Naukowego Biologów UwB. Obrączkowaniem ptaków zajmuje się licencjonowany obrączakarz - absolwent biologii na UwB i były członek koła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny