MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Supraska. Nowosielski. Malarz-filozof-teolog. Unikalna kolekcja (zdjęcia, wideo)

(dor)
Akademia Supraska przez miesiąc będzie prezentować wystawę "Nowosielski. Malarz-filozof-teolog". To unikalna kolekcja szkiców artysty towarzysząca wydaniu albumu "Nowosielski- sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin”.

- Na tej wystawie odnajdziemy to, co nieformalne, czego nie zobaczymy w większości muzeów czy galerii – zaznacza Ewa Zalewska, kuratorka wystawy „Nowosielski. Malarz-filozof-teolog”. - To jakby wejście w toczącą się wizję szkiców, projektów sakralnych. I zaznacza, że to unikatowa ekspozycja. Przyglądając się wystawie, można zauważyć, że Jerzy Nowosielski był nie tylko malarzem, ale też filozofem, czy wręcz teologiem.

- Te trzy dziedziny splatały się w jego twórczości, wzajemnie się napędzały – wyjaśnia Zalewska. - Wszystkie były ważne i myślę, że w tych szkicach i zapiskach jest to obecne.

W twórczości sakralnej Nowosielskiego objawiała się odrębna interpretacja tradycji będąca wyjściem poza utarte schematy.

- Twórczość ta była kompletną pod względem teologicznym – uważa Zalewska. Bo w koncepcjach wnętrz świątyń – zarówno cerkwi, jak i kościołów – dopełniały się ikonografia i wyposażenie.

- W pracach Nowosielskiego kanon ikonograficzny ożywał, dzięki „intuicjom” artysty, malarskim rozwiązaniom barwnym i kompozycyjnym – kontynuuje Zalewska.

Wystawa „Nowosielski. Malarz-filozof-teolog” prezentuje szkice, gwasze, zapiski krystalizujących się wizji. Są pośród nich projekty brył budowli, polichromii w świątyniach, ale również ikony i ikonostasy.

- W niektórych niewielkich szkicach zadziwia wprawne i szczegółowe opracowanie ikonografii sakralnego wnętrza, a w innych syntetyczne potraktowanie obiektów –swego rodzaju„notatka” - mówi Zalewska.

Pośród prezentowanych prac znajdują się zarówno projekty zrealizowane, jak również te na zawsze „utracone”, które miały szanse zaistnieć, ale szanse te zostały zaprzepaszczone.

- Wiele pomysłów nie zostało przyjętych, zaakceptowanych – były bowiem zbyt otwarte, niemieszczące się w utartych regułach myślenia o ikonie, czy o przestrzeni sakralnej – kończy Zalewska.

Ekspozycji towarzyszy katalog, którego wydawcą są Akademia Supraska i Fundacja Oikonomos. Publikacja zwiera teksty związane z sympozjum „Nowosielski. Malarz-filozof-teolog”, zorganizowanym przez Akademię Supraską w 2018 roku.

Wystawa będzie czynna do 20 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny