Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. Dni Sztuki Współczesnej pod znakiem Lema i kobiecych twórczyń. Największe wydarzenie kulturalne w regionie powraca po przerwie

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Dzisiaj (18 maja) w kawiarni Fama odbyła się konferencja poświęcona festiwalowi Dni Sztuki Współczesnej. O planach i przygotowaniach do wydarzenia opowiadały Grażyna Dworakowska i Katarzyna Kruszewska z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Dzisiaj (18 maja) w kawiarni Fama odbyła się konferencja poświęcona festiwalowi Dni Sztuki Współczesnej. O planach i przygotowaniach do wydarzenia opowiadały Grażyna Dworakowska i Katarzyna Kruszewska z Białostockiego Ośrodka Kultury. Wojciech Wojtkielewicz
Mimo licznych przeszkód tegoroczna edycja Dni Sztuki Współczesnej rozpocznie się już 28 maja. Z tej okazji Białostocki Ośrodek Kultury przygotował aż 11 wydarzeń kulturalnych. Z powodu epidemii format festiwalu został okrojony o koncerty i gości z zagranicy. Będą za to ciekawe spektakle, wystawy, pokazy filmowe i spotkania z rodzimymi twórcami.

Aż 11 wydarzeń kulturalnych z czego 7 to pokazy spektakli i filmów reżyserowanych przez kobiety. To nie przypadek. ponieważ tegoroczna edycja skupia się na kobiecym spojrzeniu, będą więc tematy feministyczne i trudne społecznie jak przemoc seksualna czy Ruch #MeToo w środowisku artystycznym.

- Myślę, że to bardzo ważne, że takie tematy poruszamy. Sztuka pobudza wyobraźnię widza, poszerza horyzonty i pozwala inaczej podejść do problemu. Sztuka, która jest obecna, aktywna i relacjonuje obecne wydarzenia jest niezwykłą wartością zarówno dla twórców, jak i odbiorców - tłumaczy dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska.

- Oprócz pandemii, drugim ważnym wydarzeniem, które odbiło się na świecie sztuki jest fala #MeToo, która przetoczyła się przez wiele znanych teatrów i szkół artystycznych. Zawsze staramy się prezentować jak najbardziej aktualne wydarzenia, a artyści bardzo często są zwierciadłem różnych problemów społecznych - mówi Katarzyna Kruszewska, koordynatorka festiwalu.

Jako, że Dni Kultury Współczesnej skupiają się na tematach aktualnych, nie mogło zabraknąć pokazów inspirowanych twórczością Stanisława Lema. W tym roku obchodzimy 100-lecie urodzin wybitnego pisarza i futurologa. Z tej okazji widzowie będą mieli okazję obejrzeć "Test pilota Pirxa", polsko-radziecką produkcję realizowaną na podstawie opowiadania Lema "Rozprawa" (z cyklu "Opowieści o pilocie Pirxie").

Lemem inspirowali się również twórcy spektaklu "Solaris. wspomnienie z przyszłości".

- Spektakl został stworzony przez samych młodych artystów. To propozycja, na którą szczególnie zapraszamy młodzież. Myślę, że kino Forum ze swoją specyficzną architekturą idealnie odda klimat przedstawienia - zachęca Katarzyna Kruszewska.

Propozycję dla dorosłych twórców przygotował offowy teatr Komuna/Warszawa. Spektakl pt. "'NOSEXNOSOLO" nawołuje do belgijskiej legendy teatru Jana Fabre’a, który dopuścił się szeregu nadużyć między swoimi podwładnymi. Zeznania byłych współpracowników ukazały środowisko Teatru Troubleyn jako pełne przemocy i niezdrowych relacji władzy.

Do prezentacji spektaklu "Kowboje" pracownicy Białostockiego Ośrodka Kultury przymierzali się ponad 2 lata. W końcu im się udało.

- To produkcja Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. - Spektakl odnosi się do przemocy w systemie edukacji. Cała historia toczy się w pokoju nauczycielskim - opowiada Katarzyna Kruszewska, która przyznała, że propozycja lublińskiego teatru należy do jej ulubionych.

Chociaż formy koncertowe musiały zostać usunięte z programu, to miłośnicy muzyki również znajdą coś dla siebie. "Apetyt w dzień egzekucji" to peformance w wykonaniu kobiecego TEATRU POLIŻ. Reżyserka Barbara Wiśniewska przygotowała formę łącząca śpiew, teatr i taniec.

Podczas Dni Sztuki Współczesnej odbędzie się również dyskusja pod nazwą "Teatr i przemoc. Przed nami rewolucja?". Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć: krytyk teatralny Witold Mrozek, reżyserka Anna Smolar oraz absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Monika Jarosińska.

Tomasz Tyndyk zagości w foyer kina Forum 1 czerwca. Zaprezentuje tam wystawę fotografii "Lęg". Tematyką zdjęć są osobiste doświadczenia sceniczne aktora.

Bogaty program tegorocznej edycji Dni Sztuki Współczesnej jest dowodem na to, że branża kulturalna w regionie odżywa i powoli zbliża się do czasów sprzed pandemii. Pracownicy Białostockiego Ośrodka Kultury z ostrożnym optymizmem planują już kolejne wydarzenia jak np. jesienny Art Weekend czy Wschód Kultury.

- Czekamy wszyscy na to, kiedy będziemy mogli już w pełni swobodnie uczestniczyć w życiu społeczno-kulturalnym - podsumowuje Grażyna Dworakowska.

Harmonogram wydarzeń:

28 maja

  • 21.30 - „Test pilota Pirxa”, Polska / ZSRR 1979, reż. Marek Piestrak – kino plenerowe
    plac przy Białostockim Ośrodku Kultury, ul. Legionowa 5, wstęp wolny

29 maja

  • 16.00 - Komuna/Warszawa: „NOSEXNOSOLO”, reż. Agnieszka Jakimiak – spektakl
    sala Forum, ul. Legionowa 5, bilety: 25 zł
  • 18.00 - Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie: „Kowboje”, reż. Anna Smolar – spektakl
    aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB, ul. Świerkowa 20, bilety: 50 zł

30 maja

  • 17.00 - dyskusja z udziałem Anny Smolar, Moniki Jarosińskiej, prowadzenie: Witold Mrozek
    klub Fama, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
  • 20.00 - Teatr Ochoty: „Solaris. Wspomnienie z przyszłości”, reż. Klaudia Hartung-Wójciak – spektakl
    sala Forum, ul. Legionowa 5, bilety: 25 zł

31 maja

  • 18.00 - TERAZ POLIŻ: „Apetyt w dzień egzekucji”, reż. Barbara Wiśniewska – spektakl
    sala Forum, ul. Legionowa 5, bilety: 25 zł
  • 19.30 - Teatr Studio: „Koniec z Eddym”, reż. Anna Smolar – spektakl
    aula Wydziału Nauk o Edukacji UwB, ul. Świerkowa 20, bilety: 50 zł

1 czerwca

  • 18.00 - Tomasz Tyndyk: „Lęg” – wernisaż wystawy i spotkanie
    foyer Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
  • 19.30 Komuna/Warszawa: "Manat. Romans podwodny", reż. Klaudia Hartung-Wójciak - spektakl
    Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N, bilety: 25zł.

2 czerwca

  • 19.00 - Komuna/Warszawa: "RODOS", reż. Wojciech Grudziński - spektakl
    Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N, bilety: 25zł
  • 20.30 - "DAU".Natasza", Rosja/Niemcy/Ukraina/Wielka Brytania 2020, reż. Ilya Khrzhanovsky,
    Jekaterina Oertel - pokaz filmu, kino Forum, ul. Legionowa 5, bilety: 20zł

Organizatorzy festiwalu proszą o przyjście na wydarzenie ok. 30 min. wcześniej. Ze względu na bezpieczeństwo każdy uczestnik musi wypełnić przedtem specjalne oświadczenie o stanie zdrowia. Dokument można pobrać na stronie internetowej BOK lub dostać w kasie biletowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny