MKTG SR - pasek na kartach artykułów

30. rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku. Zobacz, jak będzie świętować nasze miasto

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
30 lat temu Jan Paweł II odwiedził Białystok. To historyczne wydarzenie zarówno dla wiernych białostockiego Kościoła, jak i mieszkańców regionu.
30 lat temu Jan Paweł II odwiedził Białystok. To historyczne wydarzenie zarówno dla wiernych białostockiego Kościoła, jak i mieszkańców regionu. Wojciech Wojtkielewicz
5 czerwca minie już 30 lat odkąd papież Jan Paweł II odwiedził nasze miasto. Pamiętna wizyta miała miejsce 5 czerwca 1991 roku, podczas czwartej pielgrzymki papieża do Polski. Z tej okazji w niedzielę (6 czerwca) odbędzie się dziękczynna Msza Święta w białostockiej archikatedrze. Poprowadzi ją biskup Henryk Ciereszko. Dodatkowo w centrum miasta pojawiła się unikalna wystawa fotografii przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Wizyta Jana Pawła II w Białymstoku to historyczne wydarzenie nie tylko dla wiernych Kościoła, ale i dla wszystkich mieszkańców regionu. Program tej pielgrzymki był naprawdę bogaty. Kazanie na Krywlanach, beatyfikacja siostry Bolesławy Lament czy ustanowienie II diecezji białostockiej to tylko niektóre z momentów, które na zawsze wpisały się w pamięci wiernych.

- Białystok w sposób godny przywitał Głowę Kościoła rzymskokatolickiego. Wbrew głosom niektórych niedowiarków, iż miasta wschodniej ściany Rzeczpospolitej Polskiej nie podołają wymogom organizacyjnym pielgrzymki, okazało się, że Białystok nie tylko nie odstawał od innych polskich miast goszczących Papieża, ale pod wieloma względami je przewyższał. Pochlebne opinie zebrali nie tylko organizatorzy uroczystości, ale także wszelkie służby porządkowe, a orkiestra i połączone chóry należały do najlepszych podczas IV Pielgrzymki Papieża do Polski. Może skromny, ale jakże symboliczny ołtarz polowy, z wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia, wielobarwną tęczą oraz „białowieskim dębem”, zapadł w pamięci mieszkańców Podlasia - opowiada rzecznik Archidiecezji Białostockiej ks. dr Andrzej Dębski.

Z okazji 30. rocznicy, w białostockiej archikatedrze zostanie odprawiona msza św. dziękczynna. Rozpocznie się w niedzielę 6 czerwca o godz. 18.00.

Eucharystii przewodniczył będzie administrator Archidiecezji Białostockiej bp Henryk Ciereszko. Do uczestnictwa we Mszy Świętej zostali zaproszeni duchowni Archidiecezji Białostockiej. Dodatkowo bp Henryk Ciereszko zaleca białostockim księżom, by odprawili modlitwę dziękczynną w sobotę, 5 czerwca 2021 roku, we wszystkich parafiach Archidiecezji Białostockiej.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, aby przypomnieć o wizycie papieża Jana Pawła II w miastach północno-wschodniej Polski, przygotował wystawę plenerową zdjęć i cytatów. Na "Oto czynię wszystko nowe" składają się fotografie zarówno pozyskane przez IPN od prywatnych osób, jak i wykonane przez profesjonalistów. Wystawę odsłonięto 2 czerwca przy Rynku Kościuszki, w pobliżu archikatedry białostockiej. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo, tutaj znajdowała się siedziba biskupa kiedy papież ustanowił diecezję białostocką. Według ks. dr Andrzeja Dębskiego, był to bardzo ważny krok dla Kościoła Katolickiego.

-Wydarzenie to spowodowało uporządkowanie administracji kościelnej na terenie północno-wschodnim Rzeczpospolitej. Chociaż pozostał sentyment do Wilna i trwanie w tradycji wileńskiego Kościoła, to jednak od 5 czerwca 1991 roku zaczął się nowy okres w dziejach Kościoła białostockiego. Zmiany zapoczątkowane podczas pobytu Papieża w Białymstoku znalazły swe dopełnienie w roku następnym, kiedy to została na nowo ustalona organizacja kościelna w Polsce, a Białystok został podniesiony do rangi arcybiskupstwa i stolicy prowincji kościelnej. Rozpoczęty przez Papieża I Synod Diecezji Białostockiej znalazł swe ukoronowanie w roku 2000. Wydane dekrety synodalne są po dzień dzisiejszy partykularnym prawem Kościoła białostockiego - tłumaczy ksiądz.

Ks. dr Andrzej Dębski zauważa, jak wielkie znaczenie miała wizyta papieża dla Archidiecezji Białostockiej.

- Słowa, które wypowiedział Jan Paweł II, natchnęły wiernych nadzieją i zapałem do prowadzenia reform w duchu sprawiedliwości społecznej, nie zapominając o dziele miłosierdzia chrześcijańskiego. Rozwój kościelnej organizacji charytatywnej „Caritas”, który nastąpił w Archidiecezji Białostockiej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku jest najlepszym owocem realizacji słów Papieża. Białystok zyskał nową patronkę i pośredniczkę u Boga – błogosławioną s. Bolesławę Marię Lament. Klasztor Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny przy ul. Stołecznej stał się wkrótce sanktuarium, do którego zmierzają pielgrzymi nie tylko z terenu diecezji. Jeszcze bardziej wzrosło jego znaczenie, gdy zostały sprowadzone relikwie s. Bolesławy. Dziś Białystok może poszczycić się parafią i nową świątynią ku czci nowej błogosławionej - wyjaśnia ks. dr Andrzej Dębski.

Istotnym punktem programu IV pielgrzymki papieskiej była wizyta Jana Pawla II w bazylice prawosławnej pw. św. Mikołaja.

- Bardzo otwarta i życzliwa postawa Ojca Świętego pozwoliła wielu mieszkańcom Białostocczyzny dostrzec wysiłki Kościoła zmierzające do realizacji słów Jezusa: „Aby wszyscy stanowili jedno”. Stworzyła ona podstawy do podjęcia rozmów i ścisłej współpracy obu Kościołów w różnych dziedzinach życia religijnego i społecznego - dodaje ks. dr Andrzej Dębski.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny