Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30% Polaków deklaruje zdrowie jako najwyższą wartość

(KAMI)
Dane statystyczne pokazują, że ludzie są: zdrowsi, bogatsi, żyją dłużej i znacznie poprawiła im się jakość życia.
Dane statystyczne pokazują, że ludzie są: zdrowsi, bogatsi, żyją dłużej i znacznie poprawiła im się jakość życia. Fot. sxc.hu
"Podstawowa Opieka Zdrowotna - równość i efektywność - 30 lat od podpisania Deklaracji z Ałma Aty i 60 lat od WHO" - to tytuł raportu, przedstawionego przez dr Dorotę Kalete z WHO, w ramach odbywającego się w dniach 4-7 czerwca w Białymstoku IX Kongresu Medycyny Rodzinnej.

Zwrócono w nim uwagę na to, że koncepcja podstawowej opieki zdrowotnej powinna opierać się na holistycznym pojmowaniu zdrowia człowieka.
A jak zmienił się świat od konferencji z Ałma Aty w 1978 r.?

Dane statystyczne pokazują, że ludzie są: zdrowsi, bogatsi, żyją dłużej i znacznie poprawiła im się jakość życia. Zmieniły się także priorytety w ich życiu - zdrowie jest ważne. 30% Polaków deklaruje właśnie zdrowie jako najwyższą wartość.

Mimo tego w obecnych czasach ludzie nie są zadowoleni z opieki zdrowotnej nawet w krajach wysoko rozwiniętych. Dlatego potrzebna jest jego reforma. WHO proponuje, aby nastąpiła w oparciu o 4 zasady:
- powszechny dostęp do opieki
- świadczenia zdrowotne zorientowane na człowieka
- międzysektorowa opieka publiczna
- społeczne uczestnictwo

Podkreślono znaczenie równego dostępu wszystkich do opieki zdrowotnej.
Zainicjowano światową debatę o podstawowej opiece zdrowotnej.

W ramach panelu prof. R. Niżankowski stwierdził, że jest dość krytycznie nastawiony do działań WHO w krajach znajdujących się w przeróżnej kondycji. WHO stara się wypracować jednolity system opieki w krajach biednych i tych rozwijających się, a taki model nie ma szans powodzenia. Jego zdaniem zdrowie dla wszystkich równa się zdrowie dla nikogo.

Z kolei Jarosław Pinkas zwrócił uwagę na to, że implementowanie rozwiązań z Polski w zakresie medycyny rodzinnej byłoby świetnym kierunkiem dla działań WHO. Jego zdaniem medycyna rodzinna w Polsce odniosła duży sukces, a oparcie się na doświadczeniu i wiedzy lekarzy rodzinnych w tworzeniu opieki w innych krajach byłoby znakomitym rozwiązaniem.

Prezes KLRwP Maciej Godycki-Ćwirko podkreślił znaczenie działań WHO, a problemy które wynikają w trakcie realizowania opieki zdrowotnej są spowodowane różnorodnością gospodarczą i statusem majątkowym poszczególnych krajów.

Bożena Janicka, szefowa Porozumienia Zielonogórskiego, mówiła, jak Porozumienie, w imieniu lekarzy, negocjuje kontrakty z NFZ. Podkreśliła także, że lekarz rodzinny w swojej codziennej pracy powinien mieć czas, aby zająć się profilaktyką, diagnostyką, prowadzeniem pacjenta po systemie. Powinien zostać także edukatorem swoich następców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny